RAPORTY

KLIENCI

ZALETY

KONTAKT

SONDAŻE

START

06 grudnia 2016
Giftbook Survey: W tym roku Rodzina 500+ wyda na prezenty aż o 70% więcej.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przeprowadził coroczne badanie Giftbook Survey na temat wydatków świątecznych Polaków. Celem badania było oszacowanie skali środków finansowych przeznaczanych na różne wydatki związane z Bożym Narodzeniem.
Polacy więcej wydadzą na prezenty, a najczęściej pod choinką znajdą kosmetyki, zabawki i książki. Badani nie mogą się zdecydować, czy lepiej robić prezent-niespodziankę, czy skorzystać z „listu do Mikołaja”, chociaż ponad połowie Polaków zdarzyło się otrzymać nietrafiony prezent.Treść wiadomości- zmień wygląd w jaki sposób pokażą się Twoje aktualności.

 

Możesz dodać dowolne elementy graficzne, zmienić układ, a nawet powiązać szablon aktualności z istniejącym szablonem strony, dzięki czemu wszelkie zmiany, których dokonasz w szablonie strony zostaną również dokonane w szablonie aktualności.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przeprowadził coroczne badanie Giftbook Survey na temat wydatków świątecznych Polaków. Celem badania było oszacowanie skali środków finansowych przeznaczanych na różne wydatki związane z Bożym Narodzeniem.
Polacy więcej wydadzą na prezenty, a najczęściej pod choinką znajdą kosmetyki, zabawki i książki. Badani nie mogą się zdecydować, czy lepiej robić prezent-niespodziankę, czy skorzystać z „listu do Mikołaja”, chociaż ponad połowie Polaków zdarzyło się otrzymać nietrafiony prezent.

Wydatki - prezenty świąteczne.
Gospodarstwo domowe korzystające z programu Rodzina 500+ wyda w 2016 roku na prezenty 864 zł. To jest aż o 70% więcej niż wynosiła średnia deklarowana kwota w 2015r. Średnio gospodarstwo domowe wyda na prezenty 614 złotych wobec 506 zł w zeszłym roku.
Łączne wydatki gospodarstw domowych na prezenty wyniosą w tym roku 8,36 mld zł czyli wzrosną o 1,48 mld zł (r/r).

 

„Wyraźny wpływ na zmiany w planach zakupowych polskich gospodarstw domowych, mają deklaracje rodzin z dziećmi, gdzie obserwowany wzrost wydatków jest największy. Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy oraz transfery socjalne pozwalają na zwiększenie konsumpcji także w tych grupach społecznych, które dotychczas dysponowały skromnymi środkami."– wskazuje Marcin Duma z IBRiS.

 

Ranking prezentów 2016
W tym roku Polacy najchętniej będą kupować kosmetyki lub perfumy (46 proc.), na drugim miejscu znalazły się zabawki (39 proc.). Ostanie miejsce na podium zamykają książki (37 proc.).

 

 

Podobny odsetek badanych deklarował, że pod choinkę włoży słodycze (27 proc.) lub ubrania (26 proc.). Co ciekawe, 19 proc. badanych jako podarunek świąteczny planuje zakupić sprzęt elektroniczny – telefon, tablet, konsolę lub komputer/laptop.
W gospodarstwach domowych z dziećmi rzadziej kupowane będą książki (29 proc.), a znacznie częściej zabawki (58 proc.) i kosmetyki (50 proc.).

 

Niespodzianki kontra „listy do Mikołaja”
Polacy są podzieleni w sprawie tego, czy prezent pod choinką powinien być niespodzianką, czy też realizacją życzenia obdarowanego. Połowa badanych opowiada się za niespodzianką (50 proc.), ale niewiele mniej osób prezentuje odmienną opinię (46 proc.).

 

 

Dane te korespondują z deklaracjami dotyczącymi sytuacji związanych z otrzymaniem niechcianych prezentów. Tego typu doświadczenie było udziałem ponad połowy badanych (54 proc.).

 

26 czerwca 2018
Ostatnie spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej i polskiego rządu nie przyniosło porozumienia w sprawie sporu o praworządność. Blisko 48 proc. badanych uważa, że stało się tak z winy rządu, a ponad
26 czerwca 2018
Polacy nie wierzą w to, że reprezentacja na Mistrzostwach Świata w Rosji dokona wielkich rzeczy. Więcej niż trzy czwarte uważa, że wygramy przynajmniej jeden mecz. 1/8 finału prognozuje blisko 43
14 czerwca 2018
Większość Polaków opowiada się za tym, aby w Polsce honorowane były małżeństwa osób homoseksualnych zawarte w innym kraju Unii Europejskiej. Blisko sześciu na dziesięciu respondentów deklaruje, że nie ma nic
14 czerwca 2018
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakładający na Polskę obowiązek honorowania małżeństw homoseksualnych zawartych w innych krajach UE zdecydowanie podzielił opinię publiczną. Ponad 37 proc. uważa, że to raczej lub zdecydowanie
12 czerwca 2018
Polacy wciąż utrzymują bardzo pozytywny stosunek do Unii Europejskiej. Blisko 53 proc. respondentów zdecydowanie dobrze odnosi się to UE, a kolejne 32,5 proc. raczej dobrze. Zdanie przeciwne deklaruje łącznie mniej

Przeczytaj również: